Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

Krátký úvod

Vytvořeno 03.01.2011 16:50:37 | Poslední změna 03.01.2011 16:53:36

Na úvod poznávání vesmíru je třeba vypovědět pár velmi známých informací, které ovšem je třeba zmínit. Pro člověka, který se zajímá o vesmír tento úvodní článek nevypoví nic hodnotného a nejspíš ještě shledá, že autor je jaksi „mimo". Ale jako kniha má svůj úvod a svůj prolog, tak i samotný vesmír si zaslouží svůj prolog.

Definovat vesmír v jedné větě je těžké. Vesmír je vlastně vše. I když s významem tohoto pojmu je to trochu složitější. Vesmír neboli kosmos pochází z řeckého slova, které v překladu znamená „vše uspořádane" či „řádné". A již název vesmíru není tak úplně pravdivý. Ve vesmíru není „vše uspořádané" a to víme díky studiím, které započal geniální Albert Einstein ve své teorii relativity. Tím objektem, o kterém mluvím jsou černé díry. Černé díry jsou jedním z nejfascinujících objektů vůbec. Je pravdou, že toho o nich moc nevíme, avšak postupem času vědci současnosti přicházejí na mnoho informací k těmto nepředvídatelným a neprobádaným objektům.(více v článku o černých dírách, který brzy uvedu)

Ale zaměříme se zpět na vesmír. Datace jeho vzniku je asi před 13,7 miliardy let. Jeho vznik je je s mnoha teoriemi různý, ale když pomineme náboženské teorie o jeho božkém vzniku, tou nejpravděpodobnější teorií vzniku je „teorie velkého třesku", která je myslím tak zajímavá, že si opět zaslouží samostatný článek.

Vesmír je tvořen galaxiemi, které dále tvoří kupy galaxií(skupiny až tisíce galaxií uspořádaných v kruhovém tvaru).Dalšími objekty jsou hvězdy, kvasar, plusar, červený obr(velmi zářivá hvězda), supernovy, černé díry, planety, měsíce, mlhoviny a spousty dalších objektů, které je potřeba probrat do podrobna, aby se mohlo plně docenit jejich dokonalosti.

Zaměřím se ještě na sluneční soustavu, která je sice jen jednou soustavou z miliard dalších, avšak naše životy a vše na ni velmi závisí. Sluneční soustava je systémem 8 planet (Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun) a trpasličích planet( Ceres, Pluto Haumea, Makemake, Eris; trpaslíčí planety za oběžnou drahou Pluta jsou označovány jako Plutoidy). Planety obíhají po elipsách kolem hvěždy- Slunce. Slunce obíhá okolo středu mléčné dráhy(naší galaxie). Střed Mléčné dráhy se nachazí v souhvězdí Střelce, v jehož středu se nachází supermasvní černá díra( tyto supermasivní černé díry obsahuje většina galaxií).

Těmito pár odstavci bych ukončil úvod do Vesmíru. Možná jsem vše napsal velmi stroze, ale důvodem je to, že každou část vesmíru je nutno lépe pochopit, abychom porozuměli, jak vše kolem funguje.